5 ciekawostek o badaniach słuchu
Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, jakim człowiek został obdarzony. Tylko ile tak naprawdę wiemy o nim? Okazuje się, że niewiele! Dlatego postanowiliśmy zebrać 5 ciekawostek o badaniach słuchu. Zapoznaj się z nimi koniecznie!
Ludzkie ucho nie odpoczywa
Zacznijmy od tego, że eksperci odkryli, że ośrodek słuchu człowieka nigdy nie odpoczywa, a to oznacza, że nawet wtedy, gdy śpimy, to wyłapuje dźwięki z otoczenia. Zatem od razu pojawia się pytanie – dlaczego nie słyszymy żadnych dźwięków w czasie snu? Jak wskazują badania słuchu przeprowadzone przez ekspertów wszystko to zasługa mózgu, ponieważ bardzo skutecznie je hamuje. Gdyby tego nie robił, to niestety moglibyśmy doświadczać problemów z zaśnięciem. Zatem można śmiało stwierdzić, że w naszym organizmie wszystko zostało bardzo dobrze przemyślane.
Hałas może być śmiertelny
Wielu z nas hałas potrafi wytrącić z równowagi, ale okazuje się, że czasami może prowadzić również do dramatycznej w skutkach choroby. Przeprowadzone przez ekspertów z Świat Słuchu – badania słuchu wykazały, że z powodu nadmiernego hałasu na całym świecie umiera wiele osób. W samej Europie szacuje się, że liczba zgonów sięga około 10 tysięcy osób rocznie. Zarówno średnioterminowy, jak i długoterminowy hałas może powodować reakcje na fizyczny stres, a także wpływać negatywnie na serce, czy krążenie. Co ciekawe, nawet hałas uliczny, który nie wpływa szkodliwie dla słuchu, może powodować stres.
Kobiety mają lepszy słuch
Ciekawostką może być również to, że mężczyźni słyszą gorzej. Szczególnie jest to zauważalne, jeśli rozmawia się podniesionym tonem. Za to liczne badania słuchu potwierdzają, że kobiety doskonale słyszą dźwięki o wysokiej częstotliwości. Dodatkowo są też w stanie rozróżnić więcej odcieni głosu, więc nikogo nie powinno dziwić, dlaczego kobiety już po samej intonacji potrafią określić, w jakim nastroju jest ich rozmówca .
Ludzkie ucho nie wykrywa wszystkich dźwięków
Zakres ludzkiego słuchu wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz. Wskazuje się jednak, że najbardziej wyczuleni jesteśmy na zakres od 1000 Hz do 3000 Hz. Co ciekawe, badania słuchu pokazują, że wraz z wiekiem górna granica tego zakresu się obniża, a to oznacza, że z upływem lat nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich dźwięków, jednakowo tych za wysokich, jak i za niskich.
Mózg nie rozpoznaje otaczających nas fal dźwiękowych
To jednak nie wszystko. Warto również wspomnieć, że fachowcy dowiedli, że ludzki mózg nie jest w stanie rozpoznać otaczających nas fal dźwiękowych. Jest on tylko od interpretacji, a to oznacza, że najpierw uszy słyszą, a dopiero później mózg przetwarza poszczególne dźwięki.