Life Style

7 potraw, jakie możesz przygotować z mąki żytniej

Masz w domu mąkę żytnią i nie wiesz, co z niej możesz przygotować? A może liczysz to, że ktoś Ci podpowie, jakie potrawy możesz z niej zrobić? Świetnie się składa, ponieważ mamy dla Ciebie 7 pomysłów! Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Ciasto marchewkowe

Chyba nie ma osoby, która by choć raz nie spróbowała ciasta marchewkowe. Nie dość, że wygląda obłędnie, to jeszcze lepiej smakuje. Najczęściej przygotowuje się je z mąki pszennej, ale nie brakuje również przepisów, gdzie pojawia się mąka żytnia. Jeśli zatem myślisz o czymś słodkim, to właśnie ciasto marchewkowe z mąki żytniej może okazać się dobrym wyborem.

Do jego przygotowania będziesz potrzebować trochę proszku do pieczenia, ze 4-5 marchewek, mąki pszennej, mąki żytniej, jajka, trochę cukru, czy mleka. Dodatkowo możesz też wykorzystać bakalie, w tym na przykład żurawinę, czy rodzynki. Czas przygotowania to zaledwie 70 minut.

Tortilla

Tortilla już dawno podbiła nasze serca i widać, że szybko to się nie zmieni. Dlatego jeśli jesteś jej fanem, to możesz pomyśleć o jej wykonaniu. Do tego będzie Ci potrzebna oczywiście Eko Hillar – mąka żytnia, oliwa, woda, czy szczypta soli. To, co dodasz na farsz, to już zależy od Ciebie. Możesz zdecydować się na zarówno na farsz warzywny, jak i na farsz mięsny, więc warto, byś pamiętał o swoich preferencjach, czy innych domowników.

Omlet z owocami

Omlety kochają wszyscy. Do wyboru mamy omlet na słodko lub na słono, lecz w przypadku mąki żytniej warto wypróbować ten z owocami. Do jego przygotowania potrzebna jest mąka żytnia, jajka, cukier waniliowy, czy proszek do pieczenia.

Makaron

A co powiesz na domowy makaron? Brzmi świetnie prawda i w dodatku wcale nie wymaga tak dużo pracy. Wystarczy, że mąka żytnia zostanie przez Ciebie wymieszana z jajkami i gorącą wodą, a już będziesz mógł przygotować własnoręcznie makaron. Ze wspomnianych składników ugnieć ciasto aż będzie elastyczne, następnie pozostaw na 20 minut i znów chwilę ugniataj. Po tym czasie możesz już przejść do rozwałkowania i krojenia, a następnie do gotowania w osolonej wodzie.

Pierogi ruskie

Na tym jednak nie koniec propozycji, ponieważ ciekawą opcją mogą okazać się również pierogi ruskie. Do ich wykonania będzie potrzebna mąka żytnia, ciepła woda, jajka i odrobina oleju rzepakowego. Farsz to oczywiście ugotowane ziemniaki, chudy twaróg i cebula.

Chleb

Dysponując mąką żytnią chlebową możesz też pomyśleć o własnoręcznym zrobieniu chleba, który idealnie sprawdzi się do kanapek na śniadanie, czy nawet na kolację. Do jego przygotowania będzie Ci potrzebna mąka żytnia chlebowa, mąka luksusowa pszenna, cukier, drożdże, olej, ciepła woda, czy trochę cukry i soli. Samo przygotowanie nie zajmie Ci dużo czasu, a po godzinie pieczenia chleb żytni będzie już gotowy. Wystarczy go później ostudzić i można spożywać zgodnie ze swoimi preferencjami.

Kakaowe placuszki

Bardzo ciekawą propozycją mogą okazać się również kakaowe placuszki z mąki żytniej. Do ich przygotowania będzie nam zatem potrzebna wspomniana mąka, jogurt naturalny, jabłka, jajka, czy ciemne kakao. Dodatkowo można też dodać miód, czy rodzynki, ponieważ one wzbogacą ich smak.