Nauka gry w tenisa po 30-stce? Czemu nie!
Tenis to dyscyplina sportu, która przyciąga miliony widzów podczas najbardziej prestiżowych rozgrywek na kortach całego świata. Trudno znaleźć osobę, która nie zna takich nazw jak Wimbledon czy French Open. Wspaniałe tradycje oraz duch współzawodnictwa uczyniły z tenisa grę, która stała się synonimem eleganckiej rywalizacji.
Czy warto zaczynać grę w tenisa po trzydziestce? Tak!
Wystarczy spojrzeć na ranking najlepszych zawodników, żeby zauważyć, jak wielu utytułowanych tenisistów święciło największe trumfy po trzydziestych urodzinach. Za rakietę mogą chwycić osoby w każdym wieku, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet kompletni nowicjusze rozpoczęli swoją przygodę na korcie w czwartej dekadzie życia. Warto zauważyć, że jeżeli chcemy zająć się grą dla własnej przyjemności, znika wiele ograniczeń związanych ze stresem oraz presją, która towarzyszy młodszym osobom. Jeżeli jednak chcemy zmierzyć się z innymi graczami, możemy wziąć udział w turniejach, obejmujących osoby z naszej kategorii wiekowej.
Co sprawia, że tenis jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu? Oprócz ogromnego zastrzyku pozytywnej adrenaliny oraz endorfin – hormonów szczęścia – regularne treningi zwiększają pojemność płuc oraz wzmacniają układ oddechowy. Godzinna gra może spalić nawet 700 kalorii, co stanowi duży atut dla osób, które chcą spalić nadmiarowe kilogramy. Ćwiczenia poprawiają nie tylko kondycję mięśni oraz stawów, ale również układu odpornościowego. Gra na korcie zmniejsza ryzyko występowania takich chorób jak cukrzyca, otyłość, choroby serca lub osteoporoza.
Zanim wejdziemy na kort – co musimy wiedzieć o tenisie?
Jeżeli nasz organizm jest nieprzyzwyczajony do wzmożonego wysiłku, warto zadbać o odpowiednie przygotowania przed rozpoczęciem treningu na korcie. W grę wchodzi nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale przede wszystkim uniknięcie potencjalnych kontuzji. Tenis to dyscyplina, którą można określić jako acykliczną – oznacza to, że nagłe zrywy wysiłku o nieregularnej długości występują bez wyraźnego rytmu. Związane jest to z naturą rozgrywki, dlatego warto pamiętać o tym w czasie przygotowań. Najlepszym wyborem będą ćwiczenia zwiększające wytrzymałość (np. bieg), a także treningi interwałowe, który przyzwyczają organizm do wysiłku na korcie. Niezbędne będzie odpowiednie rozciąganie oraz rozgrzanie stawów, gdyż te w czasie meczu będą narażone na duże obciążenia.
Jakiego sprzętu potrzebujemy na korcie?
Buty do tenisa do niezwykle ważny element naszego wyposażenia. W pierwszej kolejności musimy wybrać model z podeszwą dopasowaną do nawierzchni boiska. Niezależnie do rodzaju kortu trzeba zadbać o odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy. Ze względu na dynamiczną naturę grę buty nie mogą być zbyt ciasne – optymalnie trzeba zapewnić około 0,5 centymetra luzu w palcach. Podczas przymierzania należy wykonać kilka gwałtownych ruchów na próbę, aby uniknąć przykrych otarć w czasie gry.
W kwestii ubioru należy postawić komfort ponad estetyką. Specjalna sportowa odzież, która nie zatrzymuje potu oraz nie krępuje ruchów, będzie najlepszym wyborem. Warto też unikać nadmiernie obfitych strojów – będą nas spowalniały. Wszelkiego rodzaju materiały termoaktywne, poliestry oraz elastany zapewnią nam niezbędną wygodę na korcie, a także ułatwią czyszczenie. Jeżeli planujemy grać w chłodniejsze dni, warto zadbać o ochronę stawów pod postacią ocieplaczy, a także zakupić bieliznę termiczną.
Dobór samej rakiety tenisowej będzie podyktowany naszym wzrostem, płcią oraz osobistymi preferencjami, dlatego nie warto na samym początku wydawać dużej ilości pieniędzy na ten sprzęt. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu, przekonajmy się najpierw, która rakieta najlepiej leży nam w ręce. Porada trenera lub doświadczonego zawodnika będzie w tej kwestii nieceniona, jednakże ogólna reguła mówi, że panowie powinni wybrać rakiety o wadze od 270 do 285 gramów, natomiast panie nieco lżejsze modele – od 260 do 270 gramów.