Zdrowie i Uroda

Rehabilitacja wzrokowa przy użyciu soczewek plamkowych u osób ze zwyrodnieniami plamki związanymi z wiekiem – soczewki Schariotha

Oko ludzie to narząd o skomplikowanej budowie. Jednym z jego istotnych elementów jest siatkówka, która umożliwia widzenie wszystkiego, co znajduje się w centrum pola widzenia. Siatkówkę niestety mogą dotykać różnorodne schorzenia, wśród których najczęściej występującym jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Nowoczesna okulistyka oferuje jednak skuteczne metody rehabilitacji wzrokowej, wśród których na szczególną uwagę zasługują soczewki Schariotha.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Aby poznać zasadę działania soczewek Schariotha, warto przyjrzeć się bliżej chorobie, jaką jest AMD. O to, na czym dokładnie polega zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem zapytaliśmy lekarza Piotra Jaworskiego z Centrum Okulistyki Optomed.

Siatkówka to cienka tkanka wyścielająca tylną część wnętrza oka. W samym jej centrum znajduje się jej najważniejszy obszar, czyli plamka żółta. Zawiera ona najwyższe stężenie światłoczułych komórek, które są odpowiedzialne za ostre, szczegółowe, widzenie centralne. Zwyrodnienie plamki występujące w dwóch postaciach – suchej oraz mokrej (wysiękowej) może początkowo powodować lekko nieostre widzenie centralne, zarówno z bliska, jak i z daleka. Centrum widzenia może być także zamazane lub zasłonięte, a obszar ten powiększa się wraz z postępem choroby. Strefa „martwego widzenia” rozwija się, pojawiają się problemy w rozpoznawaniu kolorów i drobnych szczegółów, twierdzi nasz rozmówca.

W przypadku dostrzeżenia niepokojących objawów, należy się jak najszybciej zgłosić do okulisty, ponieważ wczesna diagnostyka to możliwość szybkiej reakcji i zastosowanie odpowiedniego postępowania leczniczego. Jedną z najnowszych metod leczenia suchej postaci AMD są soczewki plamkowe nazywane również soczewkami Schariotha

Soczewki Schariotha – zasada działania

Nazwa soczewki wywodzi się od nazwiska jej wynalazcy – profesora Gabora B. Schariotha. Inaczej nazywana jest ona także soczewką plamkową. Ta metoda leczenia to najnowsze postępowanie dla pacjentów, którzy cierpią na suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej, na którą do tej pory nie było skutecznych sposobów. Soczewka działa na zasadzie lupy, powiększając obraz około dwukrotnie. Jednocześnie nie powiększa ona jednak czarnych plam zaburzających widzenie, ponieważ została skonstruowana w taki sposób, aby nie powiększała uszkodzonych obszarów siatkówki. Dzięki niej znacznie poprawia się komfort życia pacjentów, ponieważ mają oni lepszą zdolność widzenia bliży i dali. Jednocześnie soczewka nie wpływa ani na zmianę widzenia kolorów, ani też pola widzenia czy poczucia kontrastu. Soczewka plamkowa przeznaczona jest dla osób z suchą postacią AMD po operacji usunięcia zaćmy. Okulista może także podjąć decyzję o zastosowaniu jej w przypadku innych form zwyrodnienia plamki żółtej. 

Czy istnieją przeciwskazania do zastosowania Soczewki Schariotha?

Choć u większości pacjentów po operacji zaćmy, soczewki sprawdzają się doskonale, istnieje pewna grupa schorzeń i nieprawidłowości, które uniemożliwiają ich zastosowania. Należą do nich:

  • zaawansowana jaskra,
  • aktywna forma wysiękowego zwyrodnienia plamki,
  • podwinięta sztuczna soczewka w oku,
  • bardzo wąska źrenica.

Jak wygląda implantacja soczewki Schariotha?

Sam zabieg wszczepienia soczewki jest bezpieczny i odwracalny. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a soczewka wszczepiana jest do oka, które wcześniej było operowane z powodu zaćmy. W czasie trwającego ok. 15 minut zabiegu, soczewkę umieszcza się pomiędzy tęczówką, a soczewką, która została wcześniej zaimplantowana podczas operacji zaćmy. Choć po zabiegu pacjent potrzebuje pewnego czasu na adaptację, dochodzi do siebie szybciej niż po operacji zaćmy.

Nowoczesna okulistyka oferuje innowacyjne metody diagnostyki i leczenia, które umożliwiają pacjentom odzyskanie pełnego komfortu życia. W przypadku zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem z pewnością warto zainteresować się rehabilitacją wzrokową przy użyciu soczewek plamkowych.