Technologia

Zastosowanie kamer ultraszybkich

Ultraszybkie kamery stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szczegółowa analiza poruszania się niezwykle szybkich obiektów lub zjawisk, które zachodzą w ułamku sekundy. W ten sposób można pozyskać wiedzę o zachowaniu danego materiału w przypadku obciążenia lub ocenić jego wytrzymałość na naprężenia. W zależności od potrzebnych danych i modelu kamery obraz może być kolorowy lub monochromatyczny.

W jakich dziedzinach stosuje się kamery ultraszybkie?

Jednym z pierwszych skojarzeń z kamerami ultraszybkimi są badania balistyczne. Mają one na celu przeanalizowania zachowania amunicji oraz broni w trakcie ich użycia. Dzięki wykorzystaniu ultraszybkich kamer możliwe jest przeanalizowania każdego etapu lotu pocisku – od momentu wystrzelenia aż do trafienia w cel. Na tej podstawie zbierany jest szereg danych o ich działaniu.

Kolejnym typem badań, do których wykorzystywane są ultraszybkie kamery, są badania materiałowe. Dzięki rozmaitym testom określane są właściwości fizyczne i chemiczne danego materiału oraz jego zachowanie w różnych środowiskach. Odkształcenia lub pęknięcia zachodzą w ułamku sekundy i do prawidłowego ich przeanalizowania niezbędne są kamery ultraszybkie.

Znajdują one zastosowanie również w przypadku badań materiałów wybuchowych. W tym przypadku są niezastąpione, ponieważ pozwalają na obserwację zjawisk z punktów, które byłyby niebezpieczne dla człowieka. Dodatkowo dzięki ogromnej ilości klatek na sekundę mogą uchwycić nawet najdrobniejsze zmiany, które mają miejsce w trakcie eksplozji, co umożliwia dokładniejsze jej zbadanie i zebranie większej ilości informacji.

Sprzedażą kamer ultraszybkich zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak EC TEST Systems z Krakowa.

Jak działają kamery ultraszybkie?

Podstawową różnicą między kamerami ultraszybkimi a tymi stosowanymi w przemyśle filmowym lub amatorsko – jest ilość zdjęć na sekundę. W przypadku kamer ultraszybkich jest to nawet miliard klatek na sekundę. Dla porównania do nagrywania ujęć szczegółowych, które będą spowolnione w postprodukcji, kamery filmowe rejestrują 240 klatek na sekundę.

Drugą różnicą jest rozdzielczość nagrywania. W przypadku wielu kamer ultraszybkich często nie przekracza ona 1 Megapiksela, co jest związane z dużymi wymogami w zakresie czułości świetlnej (niska rozdzielczość oznacza większe piksele na matrycy, co jest głównym czynnikiem odpowiadającym za natywną czułość świetlną).

Dla porównania nowoczesne smartfony wykonują zdjęcia w rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli i z każdą kolejną generacją urządzeń ta liczba się zwiększa.